Projekty

 

„Co Vy na to, Alexandře Sergejeviči?“

 

Nový projekt věnovaný životu a dílu světoznámého ruského básníka a spisovatele Alexandra Sergejeviče Puškina je připraven pro ruštináře na Gymnáziu Blansko.
 

Projekt získal dotaci z programu Jihomoravského kraje Do světa! 2019. Ten podporuje kontakty českých studentů a pedagogů s kolegy z partnerských oblastí našeho kraje. K těm patří i Leningradská oblast Ruské federace. Zde, asi 40 km od Petrohradu, se nachází město Siverskij a v něm Siverské gymnázium - škola, s níž udržujeme přátelské vztahy už od roku 2013. V roce 2014 jsme ruské partnery poprvé krátce navštívili v rámci projektu Rusko se musí zažít! A hned v roce následujícím se uskutečnil nový projekt - Saljut 1945. Téma projektu bylo historické – události konce druhé světové války tak, jak je prožívali konkrétní lidé v Blansku a v Siverském. Při této naší návštěvě Ruska již studenti bydleli v rodinách a setkávali se s realitou běžného života jejich ruských vrstevníků.
 

No, a jelikož by v roce 2019 oslavil A. S. Puškin své 220. narozeniny, rozhodli jsme se věnovat zbrusu nový projekt právě jemu. Ale nebudeme jen číst a rozebírat díla slavného autora a sledovat jeho životní osudy, zaměříme se i na výtvarnou činnost! V první fázi zúčastnění studenti pod vedením zkušené výtvarnice, paní Evy Juračkové, vytvoří opravdový Puškinův památník – sochu, která bude symbolem projektu. A protože taková socha (vysoká 190 centimetrů) není příliš mobilní, vznikne ještě jedna malá a přenosná soška Alexandra Sergejeviče. Ta s námi bude cestovat v září letadlem do Petrohradu a následně do Moskvy, aby nás doprovodila na místa spjatá s jejím slavným předobrazem.
 

V květnu se uskuteční výtvarná dílna, v červnu literární a cestovatelské setkání a v září týdenní pobyt deseti vybraných studentů – ruštinářů a jejich tří pedagogů v Siverském. Bydlet budou opět v ruských rodinách, navštíví nádherné památky Leningradské oblasti i samotné město Petrohrad. Na jeden den se vypraví rychlovlakem do Moskvy, kde je přijme velvyslanec České republiky v Rusku, pan Vítězslav Pivoňka.
 

O svých zážitcích natočí reportáž, sestaví fotoknihu a připraví prezentaci pro spolužáky, rodiče i pro širokou veřejnost. Cestovatelského dobrodružství se zúčastní pět ruštinářů ze septimy, čtyři z kvinty a jeden ze 3.B. Vést a doprovázet je budou tři učitelé – PhDr. Dana Fránková, Mgr. Jaroslava Konečná a Mgr. Stanislav Hrnčíř.
 

Projekt Co Vy na to, Alexandře Sergejeviči? určitě přispěje k rozvoji jazykových dovedností, k rozšíření obzorů i životních zkušeností všech účastníků, bude obsáhlý a náročný, ale měl by být zároveň i trochu odlehčený, hravý a vtipný. Taková je aspoň představa realizačního týmu smiley

 

PhDr. Dana Fránková


 

Nedělní výtvarná dílna

 

Jelikož jsou přípravy na projekt „Co Vy na to, Alexandře Sergejeviči?“  již v plném proudu, sešli jsme se my - studenti ruského jazyka - s paní učitelkou Fránkovou, paní Juračkovou a jejím synem v neděli 26. května na gymnáziu, abychom vyrobili sochu literárního génia Puškina v životní velikosti, která bude sloužit jako symbol našeho projektu.
 

Od rána jsme na školním dvoře pilně pracovali. Několik polystyrenových kvádrů postupně pod šikovnýma rukama získávalo obrysy postavy v plášti, která má jednu ruku na srdci a druhá je vztažená směrem k publiku. Z rozstříhaných sádrových obvazů se paní Juračkové s naší asistencí podařilo vymodelovat podobu Puškinova obličeje včetně jeho charakteristických bujných kadeří a licousů. Celou sochu jsme potom natřeli zlatou barvou, aby ještě podtrhla váženost úctyhodného umělce.
 

Mimo sochu jsme se věnovali i tisknutí linorytu na plátěné tašky. Na přední straně je nádherná rytina Puškinova obličeje a na druhé straně jsou loga Jihomoravského kraje a Leningradské oblasti.


Celé dopoledne jsme si opravdu užili a už se moc těšíme na další fáze našeho projektu a pak konečně na návštěvu Ruska smiley

 

                                                                                               Nikol Šaršonová, kvinta A

 

více foto
 

 

 


 

Dopoledne s panem Puškinem

 

Těsně před prázdninami, v pondělí 24. června 2019, se sešli účastníci projektu „Co Vy na to, Alexandře Sergejeviči?“, aby strávili pár hodin ve společnosti největšího ruského básníka.

Každý ze zúčastněných přispěl svou troškou do mlýna - podle zadaných úkolů vyprávěli v režii paní učitelky Konečné o Puškinově životě a o jeho vybraných dílech. Nejednalo se vědecké rozbory, ale spíš o zprostředkování dojmů a pocitů, které naši mladí „puškinologové“ zažívali při čtení děl ruského velikána. Každý vybral ze „svého“ díla rovněž citaci, která ho zaujala.

A o kterých Puškinových dílech jsme si povídali? Byly to poémy Měděný jezdec a Cikáni, povídka Kapitánská dcerka, Bělkinovy povídky a samozřejmě román ve verších Evžen Oněgin. Zajímavosti (a dá se říct i pikantnosti) ze života našeho milého Alexandra Sergejeviče odhalila Aneta Šamšulová. Zazněly také ruské cikánské písně v podání Anety Schiffnederové a Šárky Flekové.

Sám Alexandr Sergejevič shlížel na referující ve své větší i menší podobě, tak, jak jsme si ho s paní Juračkovou stvořili, a zdálo se, že se docela dobře bavil smiley.

A co nás čeká v rámci projektu dál? Hned od začátku školního roku intenzivní příprava našeho vystoupení v Siverském gymnáziu, přidělení partnerských rodin a upřesnění našeho programu v Leningradské oblasti. A potom už balení kufrů, protože 15. září odlétáme z Prahy - směr Petrohrad!

 

 

 

 

 

 

 

 

Kontakt

Gymnázium Blansko,
příspěvková organizace
Seifertova 13
678 01 Blansko

Tel.: 516 418 632
Fax: 516 418 632
E-mail: reditel@gymbk.cz
zobrazit na mapě

Banner EU
Copyright 2012 Gymnázium Blansko