Projekty

 

„Co Vy na to, Alexandře Sergejeviči?“

 

Nový projekt věnovaný životu a dílu světoznámého ruského básníka a spisovatele Alexandra Sergejeviče Puškina je připraven pro ruštináře na Gymnáziu Blansko.
 

Projekt získal dotaci z programu Jihomoravského kraje Do světa! 2019. Ten podporuje kontakty českých studentů a pedagogů s kolegy z partnerských oblastí našeho kraje. K těm patří i Leningradská oblast Ruské federace. Zde, asi 40 km od Petrohradu, se nachází město Siverskij a v něm Siverské gymnázium - škola, s níž udržujeme přátelské vztahy už od roku 2013. V roce 2014 jsme ruské partnery poprvé krátce navštívili v rámci projektu Rusko se musí zažít! A hned v roce následujícím se uskutečnil nový projekt - Saljut 1945. Téma projektu bylo historické – události konce druhé světové války tak, jak je prožívali konkrétní lidé v Blansku a v Siverském. Při této naší návštěvě Ruska již studenti bydleli v rodinách a setkávali se s realitou běžného života jejich ruských vrstevníků.
 

No, a jelikož by v roce 2019 oslavil A. S. Puškin své 220. narozeniny, rozhodli jsme se věnovat zbrusu nový projekt právě jemu. Ale nebudeme jen číst a rozebírat díla slavného autora a sledovat jeho životní osudy, zaměříme se i na výtvarnou činnost! V první fázi zúčastnění studenti pod vedením zkušené výtvarnice, paní Evy Juračkové, vytvoří opravdový Puškinův památník – sochu, která bude symbolem projektu. A protože taková socha (vysoká 190 centimetrů) není příliš mobilní, vznikne ještě jedna malá a přenosná soška Alexandra Sergejeviče. Ta s námi bude cestovat v září letadlem do Petrohradu a následně do Moskvy, aby nás doprovodila na místa spjatá s jejím slavným předobrazem.
 

V květnu se uskuteční výtvarná dílna, v červnu literární a cestovatelské setkání a v září týdenní pobyt deseti vybraných studentů – ruštinářů a jejich tří pedagogů v Siverském. Bydlet budou opět v ruských rodinách, navštíví nádherné památky Leningradské oblasti i samotné město Petrohrad. Na jeden den se vypraví rychlovlakem do Moskvy, kde je přijme velvyslanec České republiky v Rusku, pan Vítězslav Pivoňka.
 

O svých zážitcích natočí reportáž, sestaví fotoknihu a připraví prezentaci pro spolužáky, rodiče i pro širokou veřejnost. Cestovatelského dobrodružství se zúčastní pět ruštinářů ze septimy, čtyři z kvinty a jeden ze 3.B. Vést a doprovázet je budou tři učitelé – PhDr. Dana Fránková, Mgr. Jaroslava Konečná a Mgr. Stanislav Hrnčíř.
 

Projekt Co Vy na to, Alexandře Sergejeviči? určitě přispěje k rozvoji jazykových dovedností, k rozšíření obzorů i životních zkušeností všech účastníků, bude obsáhlý a náročný, ale měl by být zároveň i trochu odlehčený, hravý a vtipný. Taková je aspoň představa realizačního týmu smiley

 

PhDr. Dana Fránková


 

Nedělní výtvarná dílna

 

Jelikož jsou přípravy na projekt „Co Vy na to, Alexandře Sergejeviči?“  již v plném proudu, sešli jsme se my - studenti ruského jazyka - s paní učitelkou Fránkovou, paní Juračkovou a jejím synem v neděli 26. května na gymnáziu, abychom vyrobili sochu literárního génia Puškina v životní velikosti, která bude sloužit jako symbol našeho projektu.
 

Od rána jsme na školním dvoře pilně pracovali. Několik polystyrenových kvádrů postupně pod šikovnýma rukama získávalo obrysy postavy v plášti, která má jednu ruku na srdci a druhá je vztažená směrem k publiku. Z rozstříhaných sádrových obvazů se paní Juračkové s naší asistencí podařilo vymodelovat podobu Puškinova obličeje včetně jeho charakteristických bujných kadeří a licousů. Celou sochu jsme potom natřeli zlatou barvou, aby ještě podtrhla váženost úctyhodného umělce.
 

Mimo sochu jsme se věnovali i tisknutí linorytu na plátěné tašky. Na přední straně je nádherná rytina Puškinova obličeje a na druhé straně jsou loga Jihomoravského kraje a Leningradské oblasti.


Celé dopoledne jsme si opravdu užili a už se moc těšíme na další fáze našeho projektu a pak konečně na návštěvu Ruska smiley

 

                                                                                               Nikol Šaršonová, kvinta A

 

více foto
 

 

 

 

 

Kontakt

Gymnázium Blansko,
příspěvková organizace
Seifertova 13
678 01 Blansko

Tel.: 516 418 632
Fax: 516 418 632
E-mail: reditel@gymbk.cz
zobrazit na mapě

Banner EU
Copyright 2012 Gymnázium Blansko