Druhá část společného projektu s německým partnerem
Nádherné dojmy a vzpomínky na podzimní pobyt gymnazistů u Severního moře v Německu ještě nestačil odvát vítr (a to byl na ostrově Langeoog hodně znát) a již mají účastníci za sebou navazující program v Moravském krasu.
8. - 15. března 2024 navštívili blanenské gymnázium žáci a učitelé z partnerské školy IGS Oyten v Německu. Hostitelské rodiny studentů nabídly německým teenagerům ubytování a vzornou péči, aby se společně s jejich dětmi opakovaně zapojily do projektu, který vypsal Česko-německý fond budoucnosti, jež aktivitu finančně podpořil. Projekt Zmírnění psychické nepohody pomocí společně strávených chvil v přírodě proběhl v rámci tématu roku s názvem „Prostě se neblázni - společně jsme silní!“
Pedagogové školy a školní psycholog gymnázia se zaměřili na problematiku současného stresu, se kterým jsou mladí lidé v dnešním světě konfrontováni (pandemie, války, změna klimatu, finanční potíže rodin, energetická krize). Při výletu do pozemních krápníkových jeskyní byl tentokrát kladen důraz na pohyb, relaxační a antistresová cvičení. Pod vedením odborného personálu Speleocentra v Ostrově u Macochy měli studenti jedinečnou příležitost vyzkoušet si léčebné metody speleoterapie. Čechům známá píseň Prší, prší, jen se leje rezonovala prostorem Císařské jeskyně a motivovala ke správnému dýchání, stejně jako cviky zaměřené na otevření hrudníku. Zájemci z řad německých žáků i pedagogů vyzkoušeli v léčebně za asistence zdravotních sester speciální klimatické léčebné metody jako výplach nosu, bemer terapii nebo inhalaci minerální vody. Bez povšimnutí nezůstaly ani vertikální zahrady v prostoru objektu. Děti poznaly, jak jeskynní mikroklima a krásné okolí Blanska přispívá mimo jiné k odstraňování úzkosti, nejistoty, agresivity.
Aktuální téma inspirovalo k tomu, aby byly tentokrát využity přírodní oblasti Moravského krasu – Punkevní jeskyně s podzemní říčkou Punkvou, propast Macocha, Dům přírody, jeskyně Balcarka - pro relaxaci a odpočinek. Připravený program sloužil výměně zkušeností o současném prožívání sociálního a osobního stresu. Díky výletům a exkurzím žáci získali nové podněty k tomu, jak své problémy zdolat.
Program celého týdne jak v terénu, tak na gymnáziu byl nastaven tak, aby byli žáci nuceni mezi sebou co nejvíce komunikovat a aby vzájemně navázaná partnerství pokračovala nadále aktivně i po skončení návštěvy. Dále mají podobné aktivity ukázat, že rozdílné jazyky netvoří hranice porozumění a že podobné společenské i osobní problémy zažívají dospívající i v jiné zemi.
A protože u speleoterapie sledujeme kumulativní efekt, kdy platí, že čím více pobytů děti v jeskyni absolvují, tím je léčebný efekt větší, víme již nyní, že se za rok sejdeme s německými partnery z městečka Oyten v jeskyních zase.
Jana Žilková, koordinátorka výměnných pobytů Gymnázia Blansko
Teenageři ze severu Německa pózují na dně Macochy
Studenti staví mosty přátelství ze špejlí
Společný snímek pod brněnským drakem
V Císařské jeskyni probíhají speciální dechová cvičení
Bio-fyzikální bemerterapie cév přispívá k prokrvení organismu
Po 9. 9. - St 11. 9. | PA a 1.A seznamovací pobyty |
St 11. 9. - Pá 13. 9. | 1.B seznamovací pobyt |
St 11. 9. - Pá 13. 9. |
4.AB, OA exkurze Praha |