Španělsko králů i světců, rytířů i námořníků, podnikatelů i umělců

Blanenští gymnazisté využili přívětivého jarního počasí, kdy španělské vnitrozemí ještě není sužováno letními vedry, a procestovali od 8. do 16. dubna severní a centrální Španělsko. Během cesty, na které tachometr jejich autobusu natočil 5 674 ujetých kilometrů, navštívili devět měst.

Španělské putování začali ve městě San Sebastian na pobřeží Biskajského zálivu, kde už od 19. století trávila letní období evropská aristokratická i podnikatelská smetánka. Blanenští studenti si vychutnali místní dlouhé pláže, krásné výhledy na město z přilehlých pahorků a obdivovali secesní lázeňské domy a paláce. Přes město Vitoria – Gasteiz, což je hlavní město Baskicka, jednoho ze sedmnácti samosprávných regionů Španělska, dorazili účastníci zájezdu do Burgosu. Cesta od pobřeží do vnitrozemí vedla přes četná horská pásma a proběhla naprosto bez problémů. Nejenom díky řidičskému umění českých šoférů, kvalitním španělským dálnicím s mnoha tunely, ale snad i díky tomu, že na přesun dohlížel sám El Cid – už od středověku symbol rytířské ctnosti, statečnosti, rozvahy a věrnosti králi i rodině. El Cid je pohřben ve výstavné katedrále v Burgosu a ve městě má i svou sochu v nadživotní velikosti.

 

více fotografií...


 

Na následující čtyři dny se základnou blanenských studentů stala metropole Madrid, odkud vyráželi na výlety. Nejprve do Toleda, města tří kultur na řece Tajo, kde vedle sebe ve středověku v obohacující vzájemné symbióze žili muslimové, židé i křesťané. Žáci se také prošli po mohutných a skvěle zachovaných hradbách města Ávila. V němém úžasu tiše přemýšleli o pomíjivosti lidského života i dočasnosti světských říší v monumentálním komplexu El Escorial, který představuje klášter, královské sídlo a mauzoleum – pohřebiště španělských vládců, takové tři v jednom po španělském způsobu šestnáctého století.

Zpáteční cesta blanenské výpravy vedla přes Segoviu, která se pyšní akvaduktem z časů římského impéria, středověkým hradem – alcázarem a katedrálou z téhož období. Posledním navštíveným městem bylo Bilbao, největší město Baskicka a jeden z největších obchodních přístavů celého Španělska. V nedávné minulosti byl samotný přístav zakouřeným, špinavým, nevoňavým a poněkud nebezpečným místem plným rváčů, námořníků, hospod a lehkých holek, v současnosti je město centrem moderního umění a moderní architektury, přičemž obojí je citlivě zakomponováno do městské zeleně a historické zástavby na nábřeží řeky Nervion.

Studentům úspěšný projekt přinesl nejenom nové kulturní a historické poznatky, ale také zlepšení komunikačních dovedností. V době rozchodů si studenti sami vyhledávali a objednávali španělské speciality v místních restauracích, nakupovali lokální produkty na tržištích i výrobky globálních značek v obchodních centrech, nebo putovali na stadiony svých oblíbených fotbalových týmů.

Mgr. Stanislav Hrnčíř

 

 

 

 

 

Publikováno: 29.dubna 2025, Fr. Plaček
Út 29. 4. Maturanti - poslední zvonění
Út 29. 4. a St 30. 4. Náhradní termíny přijímacích zkoušek

Pá 2. 5. - Út 6. 5.

Maturitní didaktické testy

 

Kontakt

Gymnázium Blansko,
příspěvková organizace
Seifertova 13
678 01 Blansko

Tel.: 516 418 632
Fax: 516 418 632
E-mail: kancelar@gymbk.cz
zobrazit na mapě

Banner EU
Copyright 2012 Gymnázium Blansko  |   Podmínky ochrany osobních údajů
Používáním těchto stránek vyjadřujete souhlas se zpracováním cookies