Blanenští gymnazisté se podíleli na vydání knihy

V roce 2015, kdy si celý svět připomínal sedmdesáté výročí konce druhé světové války, připravili studenti a učitelé Gymnázia Blansko projekt Saljut 1945, aneb Když v Blansku končila válka. Uvedený projekt byl chápán jako vzpomínka na všechny oběti krutého válečného běsnění a zároveň jako pocta hrdinům protinacistického odboje. Hlavním cílem projektu bylo na základě rozhovorů s blanenskými pamětníky i předními znalci regionální historie a prostudování dostupné literatury včetně archivních materiálů Státního okresního archivu Blansko a Muzea Blanenska vytvořit prezentaci o každodenním životě v Blansku za druhé světové války, o náletech na město na samém sklonku války, o průběhu osvobozování Blanska v květnu 1945 a také o činnosti ruských i domácích partyzánů a odbojářů v Blanskua jeho bezprostředním okolí.

Se získanými poznatky byla formou krátkých studentských přednášek a prezentací během pořadu v Městské knihovně Blansko seznámena široká blanenská veřejnost. Všechny prezentace a informace byly také přeloženy do ruštiny a při návštěvě Ruska představeny žákům a učitelům Siverského gymnázia, což je škola v Leningradské oblasti Ruské federace. Zmiňovaná administrativní oblast je oficiálním partnerským regionem Jihomoravského kraje. Celý projekt Saljut 1945, aneb Když v Blansku končila válka byl realizován v rámci dotačního programu Jihomoravského kraje Do světa 2015!

Jako vedoucí celého projektu pracovala PhDr. Dana Fránková a aktivně se na něm podíleli studenti ruského jazyka Gymnázia Blansko se zájmem o moderní dějiny svého regionu a také vyučující Mgr. Jaroslava Konečná a Mgr. Stanislav Hrnčíř. Velké poděkování patří paní Evě Jalové, paní Mileně Melenovské, paní Pokorné a panu Pavlu Svobodovi – pamětníkůma fanouškům regionální historie, kteří studentům svěřili své vzpomínky a poskytli cenné materiály a fotografie.

Část studentských prezentací a přednášek z projektu Saljut 1945, aneb Když v Blansku končila válka je součástí publikace vydávané Muzeem Blanenska. Kniha Blanensko 1945: Vzpomínání na poslední roky války byla slavnostně pokřtěna a představena veřejnosti v rámci odborné vědecké konference Blanzko cum Rayc, která se konala na podzim 2016 v Multimediálním sále muzea u příležitosti uplynutí 880 let od první písemné zmínkyo Blansku.

Ve sborníku jsou jedinečné vzpomínky pamětníků na válečné události v Blansku a jeho okolí doplněny faktografickými a teoretickými údaji o průběhu druhé světové války na Blanensku. Text publikace je proložen četnými fotografiemi, které zachycují veřejný i soukromý život obyvatelů Blanenska od prvorepublikových časů až po rok 1945.

Studenti Gymnázia Blansko zpracovali kapitolu Partyzánská činnost a tvrdé represe, ve které popsali odbojovou činnost v Blansku samotném a také v Dolní Lhotě, Spešově a na Těchově. Blanenští gymnazisté ve „své kapitole“ rovněž věnovali pozornost represivním opatřením německého aparátu proti odbojářům a zdokumentovali tragický osud rodiny Krejčířovy z Obůrky, jejíž tři členové byli za pomoc partyzánům popraveni gestapem na samém sklonku války v dubnu 1945.

 

Za celý kolektiv projektu Saljut 1945, aneb Když v Blansku končila válka

Mgr. Stanislav Hrnčíř

 

Publikováno: 13.října 2016, F. Plaček
  Pá 22. 3. Ples Gymnázia Blansko
  Čt 28. 3. Zelený čtvrtek (Velikonoční prázdniny)

  Pá 29. 3.

Velký pátek (Státní svátek)

 

Kontakt

Gymnázium Blansko,
příspěvková organizace
Seifertova 13
678 01 Blansko

Tel.: 516 418 632
Fax: 516 418 632
E-mail: reditel@gymbk.cz
zobrazit na mapě

Banner EU
Copyright 2012 Gymnázium Blansko  |   Podmínky ochrany osobních údajů
Používáním těchto stránek vyjadřujete souhlas se zpracováním cookies