Tercie A vyrazila na univerzitu

V pondělí 4.2.2019 jsme se s kolegyní Mgr. Annou Dostálovou vrátily na místo činu na naši alma mater, abychom žákům tercie A ukázaly, jak vypadá chemie na vysoké škole. Na univerzitním kampusu jsme nejprve navštívili odborné laboratoře Recetox, které se zabývají studiem znečištěním životního prostředí. Dále jsme vyrazili do výukových laboratoří, kde pro nás byl připraven laboratorní úkol. Látka, kterou jsme připravovali, sice nepatří do běžného učiva základní ani střední školy, ale hlavním cílem bylo vyzkoušet si přesnou laboratorní práci, filtraci za sníženého tlaku a zahřívání na elektromagnetické míchačce. Vyrobený tris(oxaláto)železitan draselný jsme si ale odvezli do školy a využijeme ho k dalším experimentům.

 

 

Na žádné bouřlivé reakce a výbuchy nedošlo, ale nebylo to ani našim cílem. Práce v chemické laboratoři je často mylně vnímána jako show se zábavnou pyrotechnikou, opravdová chemie ale vyžaduje přesnost, rozvahu a velkou trpělivost.

 

 

Přesto myslím, že jsme si na kampusu užili pěkné dopoledne, děkuji tercii A za vzornou reprezentaci naší školy a především doktoru Literákovi z PřF MUNI za přípravu celého programu.

 

 

 

 

Mgr. Alena Pernicová

Publikováno: 12.února 2019, Alena Pernicová

Kontakt

Gymnázium Blansko,
příspěvková organizace
Seifertova 13
678 01 Blansko

Tel.: 516 418 632
Fax: 516 418 632
E-mail: reditel@gymbk.cz
zobrazit na mapě

Banner EU
Copyright 2012 Gymnázium Blansko