Šach mat! ... aneb školní turnaj ve hře králů

Ve středu 23. listopadu 2016 se na našem gymnáziu uskutečnil šachový turnaj. Zúčastnilo se jej 23 žáků z 10 různých tříd. Šachisté byli rozděleni na kategorii mladších (kvarta a nižší ročníky), ve které hrál každý s každým, a na kategorii starších (kvinta a vyšší ročníky), v níž se hrálo švýcarským systémem.

Snad každá partie byla vyhrocená až do konce, ať už díky časovému limitu patnácti minut pro oba ze soupeřů či komplikovaným pěšcovým koncovkám. Nebylo nikoho, kdo by nechtěl uštědřit svému sokovi „šach-mat'', což v překladu z perštiny znamená ,,král je mrtev''. Avšak vítěz mohl být pouze jeden!

V kategorii nižšího gymnázia si pomyslnou zlatou medaili bezpečně pohlídal bez jediné porážky Vítězslav Tatar (KA), následován svým bratrem Štěpánem Tatarem (SA). V závěsu se na 3. místě umístil Vojtěch Fedra (KA). Jako čtvrtý skončil Martin Svoboda (KA) a pozici náhradníka si vydobyl Štěpán Chajda (KA).

Ve skupině vyššího gymnázia to bylo v boji o čelo výrazně vyrovnanější. Již v předstihu si postup zajistila čtveřice šachistů, mezi nimiž ve výsledném pořadí rozhodovaly titěrné detaily jako součet bodů soupeřů. Nakonec nejvíce štěstí měl František Fedra (XB), jenž o milimetry zvítězil před Pavlem Navrátilem (OB). Se 3. místem se musel spokojit Jakub Fedra (MA) a na bramboráky se mohl odebrat Jiří Klinkovský (OB) ze 4. pozice se ztrátou pouhého bodu a půl na vítěze. Poctivou roli náhradníka si odnesl Marek Navrátil (QA).

Všem šachistům děkujeme za účast a postupujícím (4 nejlepší + náhradník z každé kategorie) přejeme hodně zdaru do partií v okresním kole, které se odehraje 14. prosince 2016 v Jedovnicích.