Od společného probuzení k přelomu a rozdělení

Ve čtvrtek 21.11. proběhlo v Chebu finálové kolo již 28. ročníku Mezinárodní dějepisné soutěže studentů gymnázií ČR a SR. Letošní klání s podtitulem Od společného probuzení k přelomu a rozdělení bylo věnováno problematice českých a slovenských dějin v letech 1978 – 1992. Do soutěže se zapojilo přes 270 gymnázií z českých zemí i Slovenska. Na jaře 2019 tým studentů blanenského gymnázia vybojoval třetí místo v jihomoravském krajském kole a zajistil si postup do chebského finále. Z krajských kol se do závěrečného programu v Chebu kvalifikují vždy tři nejúspěšnější gymnázia. V průběhu čtyřkolového finálového souboje tříčlenná studentská družstva písemně vypracovávají odpovědi na náročné faktografické otázky. Na základě písemných dokumentů, fotografií a videoukázek také poznávají a správně určují osobnosti a zásadní události z dobového politického, literárně – kulturního, ale i sportovního dění. Do chebského finále se probojovalo 75 gymnázií z České a Slovenské republiky. Tým blanenských gymnazistů ve složení Kateřina Kalová – septima, Filip Pavel Dvorský – oktáva a Tomáš Kouřil –  4. A prokázal znalosti široce překračující rámec běžného středoškolského dějepisného učiva a skončil ve druhé polovině pořadí škol.

Slavnostní ráz finálovému kolu dodává přítomnost řady předních českých i slovenských historiků a politiků. Za všechny čestné hosty, kteří v průběhu finálového pořadu tento rok vystoupili se svými projevy, jmenujme alespoň historika z Ústavu pro studium totalitních režimů Petra Blažka, poslance Evropského parlamentu Alexandra Vondru, bývalého ministra vnitra a jednoho z nejbližších spolupracovníků Václava Havla Jana Rumla, místopředsedu Senátu Parlamentu ČR Milana Štěcha a Jeho Excelenci velvyslance Slovenské republiky v České republice Petera Weisse. Prostřednictvím krátkého videa pozdravila účastníky soutěže i prezidentka SR paní Zuzana Čaputová.

Katce, Filipovi a Tomášovi patří velké poděkování za poctivou přípravu, skvělé umístění v krajském kole a důstojnou reprezentaci ve finálovém kole, včetně bravurně zvládnutého náročného cestování do Chebu a zpět.

 

Mgr. Stanislav Hrnčíř, Gymnázium Blansko

Publikováno: 26.listopadu 2019, Ivo Grim

Kontakt

Gymnázium Blansko,
příspěvková organizace
Seifertova 13
678 01 Blansko

Tel.: 516 418 632
Fax: 516 418 632
E-mail: reditel@gymbk.cz
zobrazit na mapě

Banner EU
Copyright 2012 Gymnázium Blansko