Místo, kde si budete klást otázky

V dubnu žáci druhých a třetích ročníků absolvovali exkurzi do koncentračního a vyhlazovacího tábora Osvětim – Březinka (KL Auschwitz – Birkenau). Průvodci studentům přímo na ponurém místě, kde ke strašlivým událostem došlo, vysvětlovali nejenom fungování zrůdné mašinérie odosobněného, téměř průmyslového, zabíjení lidských bytostí, ale snažili se gymnazistům vysvětlit, že za každým statistickým údajem, za každým exponátem – pečlivě zabaleným a adresou označeným kufrem, zdravotním korzetem, otlučeným plechovým hrnkem, vězeňským mundůrem…, je třeba vidět osud jednoho konkrétního člověka, který měl své radosti, své starosti, svou rodinu, své známé a kamarády. Průvodci také kladli důraz na skutečnost, že k barbarskému jednání nedošlo v galakticky vzdáleném časoprostoru, ale ve střední Evropě v čase prababiček a pradědečků současných blanenských gymnazistů.

Na studenty nejvíce zapůsobila moderní audiovizuální expozice, kde se promítaly filmy a fotografie zachycující běžný život evropských Židů před rozpoutáním holokaustu. Poté následoval prudký a šokující střih a promítaly se záběry pořízené napříč Evropou v místech šoa – likvidace Židů.

Exkurze do KL Auschwitz – Birkenau, včetně listování jmenným seznamem zavražděných obětí umístěným na obrovských otočných bílých válcích, nutí k zamyšlení.

Mgr. Stanislav Hrnčíř – vyučující dějepisu

 

Publikováno: 18.dubna 2023, F. Plaček
   
  So 29. 6. - Ne 1. 9. Hlavní prázdniny

 

 

 

Kontakt

Gymnázium Blansko,
příspěvková organizace
Seifertova 13
678 01 Blansko

Tel.: 516 418 632
Fax: 516 418 632
E-mail: reditel@gymbk.cz
zobrazit na mapě

Banner EU
Copyright 2012 Gymnázium Blansko  |   Podmínky ochrany osobních údajů
Používáním těchto stránek vyjadřujete souhlas se zpracováním cookies