Debata o budoucnosti EU: Jakou Evropu chceme mít?

Ve středu 14. února 2024 zavítala do ČR předsedkyně Evropského parlamentu Roberta Metsola. Během své krátké návštěvy Prahy se setkala se všemi čtyřmi nejvyššími ústavními činiteli: s předsedkyní Poslanecké sněmovny ČR Markétou Pekarovou Adamovou a s předsedou Senátu ČR Milošem Vystrčilem, odpoledne ji přijal prezident Petr Pavel a poté jednala s premiérem Petrem Fialou. Navštívila i náměstí Jana Palacha, aby uctila památku obětí tragické události na Filozofické fakultě UK a setkala se i s rektorkou Univerzity Karlovy Milenou Králíčkovou.
 


 

Témat ke společné diskuzi byla celá řada. Jedním z důvodů její návštěvy však byly blížící se volby do Evropského parlamentu. I proto v podvečer debatovala se studenty na Vysoké škole ekonomické, kde apelovala na mladé lidi, aby se evropských voleb zúčastnili a spolurozhodovali tak o budoucnosti Evropy.
 


 

Vzhledem k tomu, že naše gymnázium se v minulosti úspěšně zúčastnilo projektu Školy – vyslanci EP, obdrželi jsme od Kanceláře EP v ČR pozvánku na výše zmíněnou debatu. Měli jsme možnost vidět Robertu Metsolovou „naživo“ a zažít tak atmosféru jedinečné debaty v angličtině. Paní předsedkyně odpovídala pohotově na otázky z publika i ty zaslané prostřednictvím aplikace. Její odpovědi byly spíše obecného rázu, často zazněla slova jako odpovědnost, spolurozhodování, spolupráce. Paní Roberta Metsola na mě působila velice milým dojmem a jako politička, která se své funkci věnuje s plným nasazením.
 


 

Při své jednodenní návštěvě Prahy jsme zhlédli i expozici ČNB Za měnou. Návštěvnické centrum ČNB v Praze nabízí zajímavé a interaktivní programy, díky kterým můžete pochopit různé ekonomické jevy a souvislosti. Pokud budete mít někdy příležitost se tam podívat, určitě ji využijte. Vždyť právě mimo školní lavice můžete získat další informace a vyzkoušet si nové věci smiley

Mgr. Štěpánka Petříková

 

Záznam debaty
EN https://www.youtube.com/watch?v=iECha3u227o
CS https://www.youtube.com/watch?v=Sw1PGSoHECI

 

 

Publikováno: 27.února 2024, F. Plaček
   
  So 29. 6. - Ne 1. 9. Hlavní prázdniny

 

 

 

Kontakt

Gymnázium Blansko,
příspěvková organizace
Seifertova 13
678 01 Blansko

Tel.: 516 418 632
Fax: 516 418 632
E-mail: reditel@gymbk.cz
zobrazit na mapě

Banner EU
Copyright 2012 Gymnázium Blansko  |   Podmínky ochrany osobních údajů
Používáním těchto stránek vyjadřujete souhlas se zpracováním cookies