Histoire de la Grande Guerre - aneb Cesta v prostoru i čase

V první polovině září se vybraných dvacet šest studentů Gymnázia Blansko společně se svými učiteli francouzštiny, výtvarné výchovy a dějepisu PaedDr. Jakubcovou, Mgr. Fabušovou, paní Juračkovou a Mgr. Hrnčířem zúčastnilo pětidenní expedice do Francie. Výjezd proběhl v rámci projektu o vojácích z Blanska, kteří v době první světové války bojovali v Československých legiích ve Francii. Název expedice Histoire de la Grande Guerre  upozorňuje, že celý projekt blanenského gymnázia připomíná sté výročí vypuknutí Velké války – první světové války – v létě 1914. Dlouho před samotným odjezdem studenti intenzivně pracovali na přípravě cesty a projektu plněním úkolů z historie, zeměpisu, francouzštiny i výtvarné výchovy.

Po rychlém nočním přejezdu Německa účastníci expedice navštívili městečko Darney, které samotní Francouzi nazývají Cité Tchécoslovaque de France. V tomto malebném městečku v lesnaté krajině jižních Vogéz žije o něco více než tisíc obyvatel a kontakty s českým prostředím sahají až do hlubokého středověku, kdy zdejší krajinu přicházeli osídlovat lidé z Čech. V létě 1918 na území Darney ležel vojenský tábor Československých legií ve Francii, kde více než šest tisíc československých legionářů složilo za přítomnosti dr. Edvarda Beneše vojenskou přísahu věrnosti nově budovanému Československému státu. O působení československých legionářů studenti besedovali s panem Poirotem, emeritním profesorem francouzštiny a předsedou Francouzsko-československé společnosti v Darney. Tento šarmantní a velice vitální pán provedl studenty po všech místech Darney spjatých s působením legií a nádherně libozvučnou francouzštinou jim vysvětlil veškerou činnost legionářů, kteří se nevěnovali pouze vojenským a politickým záležitostem, ale pro občany Darney pořádali i koncerty a další kulturní vystoupení.

Z Darney pokračovala cesta do Verdunu, města, které se stalo synonymem zákopových bojů první světové války. Vždyť některé kóty na verdunském bojišti  byly během roku 1916 dobyty a opět ztraceny francouzskou, nebo německou armádou i více než třicetkrát. Krajina v okolí verdunských pevností Douamont a Vaux je dodnes poseta a rozorána tu většími, tu menšími krátery vzniklými během palby děl a moždířů všemožné ráže a kadence.

V podvečer první den expedice výzkumníci navštívili vojenský hřbitov v Chestres – místní části obce Vouziers. Na tomto pohřebišti nyní, téměř sto let po skončení bojů první světové války, vedle sebe v klidu odpočívají pod tenkými bílými kříži francouzští vojáci i vojáci císařského Německa pod těžkými tmavými kříži. Součástí vojenského hřbitova Chestres – Vouziers je pohřebiště příslušníků Československých legií ve Francii, kde je pohřben i legionář Eduard Stloukal z Blanska.

Hned následující den badatelé působili v prostorách Musée de la Grande Guerre ve městě Meaux, padesát kilometrů východně od Paříže. Zcela nově pojatá expozice sídlící v moderní a architektonicky velmi zajímavé budově byla otevřena v roce 2012. Během prohlídky návštěvníci postupují jakoby proti proudu času expozicemi plnými 3D projekcí, audiovizuálních a interaktivních panelů a displejů i modelů tanků, letadel, polních kuchyní, vojenských zákopů a polních i slavnostních uniforem. Při prohlídce vojenských zákopů návštěvníkům skutečně čvachtá bahno pod nohama, kape na ně voda, ohlušují je výbuchy dělostřeleckých granátů a řvou na ně zupáčtí velitelé.

V průběhu expedice její účastníci navštívili i město Compiégne a Musée Wagon de l‘ Armistice. V luxusním restauračním železničním vagonu, asi tři kilometry od samotného města Compiégne, bylo 11. 11. 1918 uzavřeno příměří, které ukončilo hrůzy první světové války. Zdaleka však nevyřešilo všechny problémy, které vedly ke vzniku války, a naopak přineslo řadu otázek a problémů nových. Právě o všech příčinách, souvislostech a důsledcích první světové války, o všem, co první světová válka znamenala nejenom ve vojenské a politické oblasti, ale i v oblasti uspořádání a fungování společnosti a zdravotnictví, se studenti dozvěděli během exkurze po pařížské Invalidovně.

Všechny poznatky, informace i zážitky, které studenti ve Francii načerpali, detailně a pečlivě zpracují a během podzimu a zimy s nimi seznámí jak své spolužáky, tak širokou blanenskou veřejnost. Zvláštní důraz je kladen na činnost Československých legionářů z Blanska ve Francii.

 

Mgr. Stanislav Hrnčíř – Gymnázium Blansko

 

Více fotografií najdete zde.

Publikováno: 19.září 2013, Ivo Grim
  Čt 28. 3. Zelený čtvrtek (Velikonoční prázdniny)
  Pá 29. 3. Velký pátek (Státní svátek)

  Po 1. 4.

Velikonoční pondělí (Státní svátek)

 

Kontakt

Gymnázium Blansko,
příspěvková organizace
Seifertova 13
678 01 Blansko

Tel.: 516 418 632
Fax: 516 418 632
E-mail: reditel@gymbk.cz
zobrazit na mapě

Banner EU
Copyright 2012 Gymnázium Blansko  |   Podmínky ochrany osobních údajů
Používáním těchto stránek vyjadřujete souhlas se zpracováním cookies