Exkurze do ČHMÚ v Praze v rámci projektu Podpora přírodovědného a technického vzdělávání na SŠ v JMK

 

Podpora přírodovědného a technického vzdělávání na středních školách v Jihomoravském kraji

Program: Operační program Vzdělávání pro konkurenceschopnost

Prioritní osa programu: 1 - Počáteční vzdělávání

Oblast podpory: 1.1 - Zvyšování kvality ve vzdělávání

Reg. číslo: CZ.1.07/1.1.00/44.0006

 

Ve dnech 23. a 24. 09. 2014 se skupina vybraných studentů z vyššího gymnázia v rámci projektu Podpora přírodovědného a technického vzdělávání na středních školách v Jihomoravském kraji zúčastnila dvoudenní odborné (fyzikálně-zeměpisné) exkurze do Prahy.

Počasí bylo zpočátku nepříznivé, chvílemi pršelo, teplota se pohybovala kolem 13°C, ale pak se ukázalo sluníčko.

Před prohlídkou pracovišť ČHMÚ v Praze – Libuš a Komořanech studenti navštívili specializované pracoviště v Košeticích, kde se dlouhodobě monitoruje kvalita ovzduší, srážek, půdy a vody (emise síry, přízemní ozón atd.). Studenti se dozvěděli, jak vypadá „meteorologická zahrádka“, meteorologická budka, ombrograf, pyranometr a mnohé další přístroje.

Na pracovišti v Libuši byli svědky vypouštění meteorologického balónu, který vynáší sondu až do výšky cca 30 km do stratosféry. Naměřené údaje slouží k předpovědi počasí, tvorbě synoptických map, jako podklady pro letecký provoz, ale také pro posouzení rozptylových podmínek kouře z tepelných elektráren.

V Komořanech, po obědě v místní jídelně, byli studenti rozděleni do skupin a navštívili centrální předpovědní pracoviště, kde se kompletují informace z celé ČR a tvoří se předpověď počasí pro média, čehož byli někteří také svědky. Tamější odborník studentům prozradil, jaké počasí se očekává večer v Ondřejově. Předpověď se vyplnila, bylo krásně jasno. Celé odpoledne bylo doslova nabité odbornými informacemi. Dozvěděli se, jak pracuje předpovědní model Aladin, že je jeho rozlišení o mnoho přesnější díky superpočítači, který z údajů družic, radarů a pozemních meteostanic dokáže s velkou přesností určit, kde a kdy v nejbližších hodinách udeří např. silná bouřka, kde jsou lidé ohroženi povodněmi apod.

Pracovníci ČHMÚ se kromě meteorologie zabývají také klimatologií a hydrologií, studenti tedy mnoho informací načerpali také o předpovědi povodní, měření vodního stavu atp.

Někteří se zajímali o to, jakou školu by museli vystudovat, aby mohli v ČHMÚ pracovat. Šanci mají absolventi VŠ přírodovědného či technického směru se zaměřením na fyziku, matematiku, chemii a geografii.

Po ubytování a večeři v Čerčanech jsme se vydali autobusem do hvězdárny, která stojí na kopci Žalov nad obcí Ondřejov. Zde nás zastihla jasná noc.

Zajímavý výklad o největším dalekohledu v ČR, který se jmenuje Perkův dalekohled, nám podal astronom Pavel Suchan. Hlavní zrcadlo dalekohledu má průměr 2 metry a celková hmotnost přístroje je bez mála 200 tun. Po romantické procházce temným lesem jsme byli odměněni překrásným výhledem na jasnou oblohu plnou hvězd, které nám pan Suchan postupně ukázal laserovým ukazovátkem. Pozornější z nás spatřili část Mléčné dráhy, meteor nebo zvládli rozlišit družici od letadla. Unaveni jsme se těsně před večerkou vrátili zpět do kempu, na který budou někteří z nás ještě dlouho vzpomínat.

Zajímavé přednášky pana Aleše Špičáka a jeho kolegů o deskové tektonice, zemětřesení a sopečné činnosti spojené s názornými praktickými ukázkami byly náplní i druhého dne. Opět jsme se naším autobusem vypravili do Prahy, tentokrát na Spořilov, kde sídlí Geofyzikální ústav AV ČR. Studenti mohli nahlédnout do speciálního mikroskopu a rozeznat tak jednotlivé minerály tvořící žulu a byla jim upřesněna a vysvětlena i současná situace na Islandu v okolí sopky Bardarbunga. V místním geoparku jsme se zdrželi necelé dvě hodiny a poté, za veselého zpěvu, jsme se autobusem vydali zpět k domovu. 

Exkurze se vydařila a byla opravdu nabitá odbornými poznatky, počasí nám přálo, kolektiv studentů byl fajn.

Co víc si přát…….:-)

                                                                       Lenka Pravcová

                                                                       Jaroslav Chrástecký

 

  

Rozsáhlou fotoreportáž najdete zde. Autory fotografií jsou Lenka Pravcová a Žaneta Prausová.

Publikováno: 8.října 2014, Ivo Grim
  Čt 28. 3. Zelený čtvrtek (Velikonoční prázdniny)
  Pá 29. 3. Velký pátek (Státní svátek)

  Po 1. 4.

Velikonoční pondělí (Státní svátek)

 

Kontakt

Gymnázium Blansko,
příspěvková organizace
Seifertova 13
678 01 Blansko

Tel.: 516 418 632
Fax: 516 418 632
E-mail: reditel@gymbk.cz
zobrazit na mapě

Banner EU
Copyright 2012 Gymnázium Blansko  |   Podmínky ochrany osobních údajů
Používáním těchto stránek vyjadřujete souhlas se zpracováním cookies