Projekt

Na projektu Gymnázia Blansko „Saljut 1945 aneb Když v Blansku končila válka“, o kterém jsme již na webových stránkách školy informovali a který bude plně realizován a představen široké veřejnosti na podzim 2015, se pilně pracuje i přes probíhající čas prázdnin a dovolených.

Během jarních měsíců se podařilo vybavit nejdůležitější logistické záležitosti – víza do Ruské federace a letenky do Petrohradu, ve spolupráci s partnerskou ruskou školou ve městě Siverskij je připraven program českých studentů a učitelů v Rusku a zajištěno jejich ubytování.

V průběhu měsíce června tvůrci projektu udělali obrovský kus práce v oblasti získávání pramenů, informací a obrazového materiálu o událostech jara 1945 v Blansku. Cenné informace, zejména z pramenů úřední povahy, získali badatelé během návštěvy Státního okresního archivu v Blansku, kde o konci 2. světové války na Blanensku i úskalích práce s prameny z té doby pohovořili s ředitelkou archivu PhDr. Boženou Kovářovou i archivářem Mgr. Lukášem Dospivou.

Fotografie zachycující důsledky náletu na Blansko v dubnu 1945 a události počátku května 1945 v Blansku studentům i jejich učitelům ukázal a detailně okomentoval pracovník Muzea Blansko Mgr. Milan Koudelka.

Velkým obohacením všech účastníků projektu byla beseda s pamětnicemi událostí jara 1945 v Blansku, paní Evou Jalovou z Obůrky a paní Milenou Melenovskou z Blanska. Ač obě tyto dámy již překročily osmdesátku, jsou nesmírně vitální, plné energie a až nakažlivého optimismu. Paní Eva Jalová, bývalá učitelka a až do současnosti aktivní turistka a především knihovnice na Obůrce, hovořila o válečných událostech na Obůrce a v Blansku z pohledu žákyně prvního ročníku měšťanské školy, kterou tehdy byla. Rovněž popsala kruté represe, které postihly účastníky odboje z Obůrky.

Paní Milena Melenovská z Blanska, emeritní učitelka hudby a taneční výchovy, vyprávěla, jak coby studentka kvinty Státního dívčího reálného gymnázia v Brně vnímala události konce 2. světové války. Zaměřila se na bombardování Brna, kde měla příbuzné a kde studovala, a Blanska, kde žila. Velice živě zavzpomínala na osvobození Blanska a přivítání československého prezidenta dr. Edvarda Beneše.

Galerista, znalec blanenského místopisu i historie Blanska pan Pavel Svoboda formou nesmírně zajímavé komentované vycházky Blanskem ukázal studentům i pedagogům přímo v terénu místa, která souvisí s válečným děním v Blansku.

Poznatky, které řešitelé projektu získali rozhovory s pamětníky, na vlastivědné vycházce i na přednáškách v archivu a muzeu, budou včleněny do připravovaných aktivit a představeny ruské a posléze i blanenské veřejnosti.

V současnosti se pozornost badatelů soustřeďuje na překlad získaných informací do ruštiny a na osobu Fedora Makarenka, který na sklonku 2. světové války tragicky zahynul v Blansku. Také jeho osudy se bude zabývat chystaná prezentace.

Pamětníky válečných událostí i pracovníky odborných institucí se podařilo kontaktovat díky PhDr. Daně Fránkové, vedoucí projektu.

 

Za všechny, kteří se na projektu podílí, Mgr. Stanislav Hrnčíř, Gymnázium Blansko

 

Publikováno: 29.června 2015, Ivo Grim
  Čt 28. 3. Zelený čtvrtek (Velikonoční prázdniny)
  Pá 29. 3. Velký pátek (Státní svátek)

  Po 1. 4.

Velikonoční pondělí (Státní svátek)

 

Kontakt

Gymnázium Blansko,
příspěvková organizace
Seifertova 13
678 01 Blansko

Tel.: 516 418 632
Fax: 516 418 632
E-mail: reditel@gymbk.cz
zobrazit na mapě

Banner EU
Copyright 2012 Gymnázium Blansko  |   Podmínky ochrany osobních údajů
Používáním těchto stránek vyjadřujete souhlas se zpracováním cookies