Lukáš Vladislav NEZVAL VE FINÁLE EKONOMICKÉ OLYMPIÁDY

Slavnostní finále 1. ročníku Ekonomické olympiády se uskutečnilo v reprezentativních prostorách České národní banky 30. května 2017 a já jsem byla u toho! Měla jsem možnost doprovázet Lukáše Vladislava NEZVALA, žáka sexty B Gymnázia Blansko, který se z 5. místa v Jihomoravském kraji probojoval do celostátního finále. Zde se v základním kole utkalo 38 nejlepších soutěžících z celé České republiky. Podle výsledků písemného testu bylo následně vybráno 10 nejúspěšnějších řešitelů. Vyhlašování postupujících bylo velice napínavé, jejich jména byla uschována do jednotlivých obálek, ty byly postupně rozlepovány a všichni soutěžící i jejich doprovod z toho byli na „mrtvici“. Když byla rozlepena třetí obálka a zaznělo jméno našeho Lukáše, málem jsem spadla ze židle. Znamenalo to, že je mezi nejlepší desítkou, bude psát esej na jedno z pěti vylosovaných témat (které to asi bude???)

a potom půjde na rozhodující ústní pohovor před odbornou porotu. Vypadalo to, že i on je z toho v šoku, ale vzpamatoval se hned, když vylosovali téma eseje:

Představují rostoucí ceny nemovitostí riziko pro finanční stabilitu? Uklidnila jsem se i já, vždyť o tom jsme se bavili ve vlaku, o tom měl jasno, o tom… snad něco napíše smiley.

A napsal, jak tento problém vnímá právě on, si můžete přečíst v eseji číslo 6.

Ale hodnocení eseje nemohlo ovlivnit konečné pořadí v samotné Ekonomické olympiádě. Tu nejlepší můžete vybrat právě VY!

V rámci projektu Ekonomická olympiáda vypsala totiž Česká národní banka soutěž „Cena ČNB“

(více na http://www.cnb.cz/cs/o_cnb/cena_cnb_2017/). Veřejnost se může seznámit s názory

a myšlenkami deseti finalistů, kteří během pouhých 60 minut sepsali esej na jedno z pěti vylosovaných a předem známých témat.

Do 14. 6. 2017 pak každý ze čtenářů může dát svůj hlas jedné z nich, která ho zaujala.

 

Hlasovat můžete

zde.

 

Ale jak to bylo dál? Po krátkém odpočinku předstupovali jednotliví soutěžící před porotce, aby je přesvědčili o svých znalostech. A tak si Lukáš prošel takovou menší generálkou ústního zkoušení, kterého by se možná zalekli i mnozí vysokoškolští studenti ekonomie, neboť v „komisi“ mj. zasedali pan viceguvernér Mojmír HAMPL a tvůrce testů Ing. Pavel POTUŽÁK, Ph.D., který přednáší na Národohospodářské fakultě VŠE. My ostatní jsme měli v průběhu dne možnost ve velkém sále vyslechnout zajímavé přednášky. O Bitcoinu a kryptoměnách přednášel Ing. Mgr. Daniel STROUKAL, autor knihy Bitcoin: Peníze budoucnosti; O podstatě stávajícího měnového systému a roli centrální banky v časech elastických peněz hovořil pan viceguvernér Mojmír HAMPL. Odměnou pro všechny soutěžící byla prohlídka expozice ČNB a my, pedagogický doprovod a koordinátoři školních kol soutěže, jsme měli spolu s organizátory prostor k diskuzi o 1. ročníku Ekonomické olympiády, jeho průběhu, hodnocení a plánování toho dalšího 2. ročníku.

V pozdních odpoledních hodinách dorazili významní partneři a sponzoři celé soutěže a mohlo začít vyhlašování výsledků. Na tento okamžik jsme všichni netrpělivě čekali. A opět to úžasná hlavní organizátorka a moderátorka v jedné osobě Martina BACÍKOVÁ pojala dramaticky. Nejprve byly odměněny školy bez ekonomického zaměření, po té nejlepší studenti jednotlivých ročníků a až pak následovalo vyhlášení finalistů od 10. místa.

Lukáš Vladislav NEZVAL obsadil krásné 5. místo v celostátním finále

1. ročníku Ekonomické olympiády.

Do školních kol se zapojilo více než 100 škol a 4 000 žáků z celé České republiky.

Velká gratulace samozřejmě patří Lukášovi a poděkování Institutu ekonomického vzdělávání (INEV) za to, že se chopili role organizátora takové zajímavé soutěže. Bylo to možné také díky podpoře České národní banky a České bankovní asociace. A já doufám, že jsem na finále nebyla naposled smiley.

 

Mgr. Štěpánka Petříková

 

Fotografie najdete zde.

 

Publikováno: 1.června 2017, F. Plaček

Kontakt

Gymnázium Blansko,
příspěvková organizace
Seifertova 13
678 01 Blansko

Tel.: 516 418 632
Fax: 516 418 632
E-mail: reditel@gymbk.cz
zobrazit na mapě

Banner EU
Copyright 2012 Gymnázium Blansko