Advent ve Vídni

Pojďme se společně se studenty blanenského gymnázia vrátit k výletu do předvánoční Vídně, který se uskutečnil v pátek 24. listopadu 2017. Z Blanska studenti autobusem vyjeli v ranních hodinách a do Vídně dorazili před jedenáctou. Obdivovateli Vídně nejsou poprvé, za posledních sedm let se se svými učiteli podívali do hlavního města Rakouska již po desáté.

První zastávka patří vánoční vesničce zakomponované do panoramatu známé vídeňské pamětihodnosti, která okouzluje děti i dospělé. Před průčelím zámku Schönbrunn se nádherně vyjímá zářivě osvětlený vánoční strom a před ním romantická vesnička se stánky. V přepychovém historickém prostředí zámku Schönbrunn se nabízejí tradiční výrobky uměleckých řemesel, ručně vyráběné šperky a rustikální ozdoby na vánoční stromeček více než 60 vystavovatelů. Vůně čerstvě upečených vanilkových rohlíčků a vánočního punče dotvářejí tu pravou vánoční atmosféru.
Po zastávce u letní rezidence Habsburků, nádherného zámku Schönbrunnu, vystupují studenti v okolí pomníku Marie Terezie a hurá do nazdobených vídeňských ulic.

Za čím tedy opakovaně jezdíme?

Nevynecháváme tradiční vídeňské památky. Procházíme branou imperátorů a ocitáme se na nádvoří Hofburgu. Zastavujeme se u sochy Evžena Savojského, zkontrolujeme, zda je rakouský pan prezident ,,doma“ a fotíme turisty obsazené fiakry. Chladné počasí nám nijak nevadí. Seznamujeme se s historií Hofburgu, prohlížíme sousoší a vycházíme protilehlou branou z Hofburgu do středu města. Necháváme si u stánku uvařit Kinderpunch, ochutnáváme pikantní masovou a škvarkovou pomazánku s chlebem a pokračujeme ulicí s nejdražšími obchody až ke Stephansdomu. Cestou míjíme kostel sv. Michala, Plague monument, u kterého se již prodávají vánoční stromky. U chrámu sv. Štěpána máme tradičně krátký rozchod. Kdo nechce nic nakupovat, využívá této chvíle k návštěvě kavárničky, aby si vychutnal vídeňskou melange a nezbytný Sachrův dort. Poté následuje zastávka u císařské hrobky Kapuzinergruft.

Odtud procházkou ulicemi Vídně kolem dalších kostelů, Parlamentu a jiných památek přicházíme k radnici, kde se konají vánoční trhy. U radnice se tlačí stánky s cukrovinkami, občerstvením, vánočními ozdobami apod. Vídeňský kouzelný adventní trh - Christkindlmarkt na Radničním náměstí patří mezi největší lákadla předvánoční Vídně, o čemž svědčí značné množství turistů z celého světa. Na tradičním vídeňském trhu je připraveno pro návštěvníky přes 100 stánků s vánočním zbožím. Předvánoční atmosférou dýchá i celý park kolem tržiště před radnicí. Dospělí i děti si oblíbili známý vídeňský srdíčkový strom i další ozdobené stromky, v pavilonech jsou pro ně připraveny vánoční příběhy a různé tematické programy.
Posledním místem z náročného programu je pak vánoční vesnička na náměstí Maria-Theresien-Platz mezi Uměleckohistorickým a Přírodovědným muzeem. Vesnička s více než 60 stánky s originálními nápady na dárky a tradičními výrobky uměleckých řemesel láká k prohlížení i nakupování.

Při zpáteční cestě do Blanska nás hřejí naplněná bříška pečenými kaštany, obřími koblihami, teplým štrúdlem či opečenou klobáskou. Ani batůžky nevezeme prázdné. Cinkají v nich typické adventní hrnečky pro maminky a laskominy pro tatínky. Samozřejmě, že na duchovní stravu jsme také nezapomněli – máme plnou hlavu krásných zážitků, milých vzpomínek a v neposlední řadě zpracovanou maturitní otázku z německého jazyka - Wien, die Hauptstadt Österreichs.

 

Mgr. Jana Žilková

 

Více fotografií zde.

 

Publikováno: 11.prosince 2017, F. Plaček

Kontakt

Gymnázium Blansko,
příspěvková organizace
Seifertova 13
678 01 Blansko

Tel.: 516 418 632
Fax: 516 418 632
E-mail: reditel@gymbk.cz
zobrazit na mapě

Banner EU
Copyright 2012 Gymnázium Blansko